Niebieski Dzień
poniedziałek, 10 kwiecień 2017

2 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. Dzień ten został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2008r. Uznało ono autyzm za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata - obok raka, cukrzycy czy AIDS (więcej na www.un.org). Eksperci podkreślają, że autyzm jest najczęściej występującym zaburzeniem rozwojowym i alarmują, że dzieci z autyzmem każdego roku będzie przybywać.

Aby wzbudzić ciekawość i sprowokować odbiorców do rozmowy, a także celem zwiększania świadomości społecznej dotyczącej autyzmu amerykańska organizacja Autism Speaks wymyśliła inicjatywę „Zaświeć się na niebiesko dla autyzmu”. Akcja „na niebiesko dla autyzmu” jest pretekstem medialnym do informowania o autyzmie i zwiększania wśród społeczeństwa wiedzy na temat tej problematyki.

W naszej szkole obchodziliśmy ten dzień dzisiaj (10.04.2017). Wszyscy uczniowie i nauczyciele, w miarę możliwości przyszli ubrani na niebiesko lub mieli jakiś niebieski element ubrania.  Nauczyciele wspomagający zaprezentowali w poszczególnych klasach krótkie filmiki oraz udzielali informacji na pytania zadawane przez dzieci. Dodatkowo w klasach do których uczęszczają dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera panie przeprowadziły warsztaty sensoryczne, na których pokazywały jak postrzegają świat autyści. Dzieci były bardzo zainteresowane i chętnie brały udział w warsztatach.

Nauczyciele wspomagający dziękują wszystkim za udział i zapraszają do akcji za rok.

Zapraszamy także do obejrzenia filmów poświęconych tematyce autyzmu: