Doradztwo Zawodowe

16 sierpnia 2018 r. zostało podpisane rozporządzanie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie doradztwa zawodowego. Rozporządzenie weszło w życie 1 września 2018 r. Rozporządzenie określa na czym polega doradztwo zawodowe oraz jakie są jego cele na poszczególnych etapach edukacji, wyszczególniając:

1. preorientację zawodową dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego;
  2. orientację zawodową dla klas I-VI szkół podstawowych;
  3. działania w zakresie doradztwa zawodowego dla klas VII i VIII szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, w tym m.in.:
  • zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego,
  • zajęcia realizowane w ramach podstawy programowej,
  • zajęcia związane z wyborem kierunku kształcenia i zawodu prowadzonych w ramach pomocy psychologiczno-pedagogicznej,
  • zajęcia z nauczycielem wychowawcą,
  • wizyty zawodoznawcze, które mają na celu poznanie przez dzieci, uczniów i słuchaczy środowiska pracy w wybranych zawodach, organizowanych u pracodawców, w szkołach prowadzących kształcenie zawodowe lub w placówkach.

Od 1 września 2018 r. doradztwo zawodowe realizowane będzie w oparciu o program realizacji Wewnątrzszkolnego Systemu Doradztwa Zawodowego na dany rok szkolny, który zawiera działania związane z realizacją doradztwa zawodowego,w tym:

• tematykę działań, w ramach których zostaną zrealizowane poszczególne treści, z uwzględnieniem poszczególnych oddziałów;
  • metody i formy i terminy realizacji poszczególnych działań;
  • osoby odpowiedzialne za ich realizację;
  • terminy realizacji działań.

Przy organizacji i realizacji doradztwa przedszkola i szkoły, mogą współpracować w szczególności z pracodawcami, centrami kształcenia praktycznego, szkołami prowadzącymi kształcenie zawodowe, poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli lub instytucjami rynku pracy.

Wewnątrzszkolny System Doradztwa Zawodowego SP Fajsławice

Informator o zawodach lubelskie 2018/2019

Kształcenie w zawodach - Informator o szkołach ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020