XIII POWIATOWA OLIMPIADA ORTOGRAFICZNA
wtorek, 31 maj 2016

25 maja w Szkole Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach odbyła się XIII Powiatowa Olimpiada Ortograficzna. Jej celem była integracja uczniów powiatu krasnostawskiego, a przede wszystkim wytworzenie pozytywnej motywacji do nauki ortografii u dzieci w młodszym wieku szkolnym. Organizatorem Olimpiady byli: Dyrektor SP w Fajsławicach Janusz Pędzisz, Wicedyrektor-Aneta Kosmala i Zespół Nauczycieli Edukacji Wczesnoszkolnej na czele z p. Urszulą Paluch.

Olimpiada przeprowadzona była w dwóch etapach: szkolnym i powiatowym. W obydwu uwzględnione zostały trzy poziomy trudności ortograficznej, przyporządkowane uczniom kl. I, II, III. Do pierwszego etapu szkolnego przystąpiło 400 uczniów z 11 szkół powiatu. W eliminacjach wyłoniono po dwóch przedstawicieli do finałowego etapu konkursu. 25 maja  72 zwycięzców z poszczególnych szkół wyłonionych w I etapie, przystąpiło do rywalizacji na szczeblu powiatowym.

Otwarcia dokonał dyrektor SP w Fajsławicach Janusz Pędzisz. Powitał przybyłych gości m.in.: Wójta Gminy Fajsławice Tadeusza Chruściela, pana Roberta Jaworowskiego, rodziców na czele z Przewodniczącym Rady Leszkiem Wójcikiem oraz wszystkich uczestników wraz z opiekunami.

Konkurs rozpoczął się od napisania przez uczniów poszczególnych klas dyktanda. Treść dyktand została wylosowana przez jednego uczestnika, z przygotowanych wcześniej zestawów dla każdej klasy. Po napisaniu dyktand, komisje konkursowe przystąpiły do sprawdzania prac.

Okazało się, że spośród klas pierwszych dyktando najlepiej napisali:

I miejsce:

• Filip Gąsak – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach – wych. pani Małgorzata Madeja
  • Hanna Zbrońska – Zespół Szkół nr 1 w Krasnymstawie -  wych. pani Jolanta Kosior

II miejsce

• Kinga Kalman –  Zespół Szkół nr 4 w Krasnymstawie  – wych. pani Małgorzata Wróbel
  • Paweł Dzirba – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach -  wych. pani Małgorzata Kopeć
  • Michał Błaszczak – Zespół Szkół  nr 4 w Krasnymstawie – wych. pani Grażyna Mąka

III miejsce

• Kinga Jankowska- Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach – wych.  pani Małgorzata Madeja
  • Michał Hać – Szkoła Podstawowa w Siennicy Nadolnej -  wych. pani Jolanta Ćwirta

Wśród uczniów klas drugich najlepiej dyktando napisali::

I miejsce

• Maciej Kusiak –  Zespół Szkół  nr 1 w Krasnymstawie – wych. pani Dorota Mojska - Bąk
  • Paweł Kapuśniak  – Zespół Szkół nr 4 w Krasnymstawie – wych. pani  Jadwiga Skrzypek
  • Jakub Trela – Zespół Szkół w Siedliskach Drugich – wych. pani Małgorzata Klusek

II miejsce

• Patryk Mróz – Szkoła Podstawowa w Siennicy Różanej  – wych. pani Mariola Niewiadomska

III miejsce

• Karol Kostka  – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach –  wych.  pani Halina Błaziak
  • Katarzyna Jaszak – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach – wych. pani Halina Kalisz
  • Natalia Ruszniak – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach – wych. pani Halina Kalisz

Uczniowie klasy III , którzy świetnie napisali dyktando to:

I miejsce:

• Karolina Stęplowska  -Zespół Szkół w Łopienniku Nadrzecznym – wych. pani Janina Sachar

II miejsce

• Urszula Wójcik  – Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach  – wych. pani Ewa Szyszko
  • Natalia Steć – Szkoła Podstawowa w Siennicy Nadolnej – wych. pani Elżbieta Mazurek

III miejsce

• Gabriela Żołnacz – Szkoła Podstawowa w Siennicy Różanej – wych. pani Marzena Grabczak
  • Dominik Miedzianowski – Zespół Szkół w Siedliskach Drugich – wych pani Alina Gliwka

Wyżej wymienieni uczniowie otrzymali nagrody książkowe. Wszystkie dzieci uczestniczące w konkursie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Pan Darek Janiszek podjął wszystkich uczestników w stołówce szkolnej pysznym obiadem.

Wręczenia nagród dokonali: dyrektor SP w Fajsławicach p. Janusz Pędzisz, sekretarz Starostwa Powiatowego w Krasnymstawie pan Wojciech Hryniewicz , pan Robert Jaworowski oraz Przewodniczący Rady Rodziców p. Leszek Wójcik oraz pani Zofia Greczkowska z Urzędu Gminy Fajsławice

Uczestnicy Olimpiady nie tylko „pocili się nad ortografią”. Zespół Kolorowe Nutki pod kierunkiem pani Agnieszki Czemerys wprowadził uczestników do Krainy Ortofrajdy. Panowała miła atmosfera, wszystkich gości pan dyrektor Janusz Pędzisz zaprosił na kolejną olimpiadę w przyszłym roku.

Nagrody sponsorowali: Rada Gminy w Fajsławicach, Robert Jaworowski – księgarnia „Libra”,  Dariusz Janiszek – Usługi Gastronomiczne.

<< Poprzednie wydarzenie Następne wydarzenie >>