75 rocznica tragicznych wydarzeń w Ignasinie
sobota, 18 wrzesień 2021

Data 8 września 1946 r. zapisała się w historii gminy Fajsławice wstrząsającymi wydarzeniami. Tego dnia w miejscowości Ignasin, na terenie gospodarstwa rodziny Dziachanów, zginął dowódca oddziału partyzantów, podporucznik Antoni Kopaczewski „Lew” wraz z kilkoma swoimi żołnierzami. Podczas obławy przeprowadzonej przez funkcjonariuszy UB i MO zginęła również cała rodzina Dziachanów.

W tym roku przypadła 75 rocznica tych tragicznych wydarzeń. Z tej okazji w naszej gminie odbyły się uroczystości, w których udział brały władze samorządowe, członkowie rodzin ofiar, mieszkańcy gminy, a także uczniowie, harcerze, nauczyciele  oraz dyrekcja naszej szkoły.

Po uroczystej Mszy Świętej oraz odsłonięciu tablicy w Ignasinie odbyło się spotkanie wspomnieniowe w Gminnym Ośrodku Kultury w Fajsławicach.

Tę wspaniałą lekcję historii uświetnił występ naszych uczniów: Julii Majewskiej, Ani Madei, Wiktorii Kulbaki, Antoniny Serafin, Filipa Bogusza i Franciszka Cholewy, którzy pod kierunkiem pani Iwony Sałagi przedstawili sylwetki poległych, śpiewali piosenki oraz recytowali wiersze.

Filip Bogusz, uczeń klasy 7A, tak ujął publiczność swoim wykonaniem pieśni obozowej pt. „Już dopala się ogień biwaku”, że został zaproszony przez pana Norberta Smolińskiego, muzyka, założyciela zespołu Contra Mundum, do wspólnego wykonania utworu na koncercie patriotycznym w Tomaszowie Lubelskim.

zdjęcia